jaja przepiórcze
fot. Fotolia
Jaja przepiórcze są coraz popularniejsze
Jaja przepiórcze coraz częściej goszczą na naszych stołach. Są niewielkich rozmiarów, bowiem ich średnica mierzy miej więcej ok. 1,5 cm, a ich skorupka pokryta jest charakterystycznymi brązowymi plamkami. Inny jest również czas przygotowania takich jajek. W przypadku gotowania na twardo potrzebujemy 3 minut, natomiast na miękko – 1 minutę.
Cena jednego jaja oscyluje w granicy od 0,90 zł. do 1.60 zł Cena zależy od rodzaju podawanego pokarmu i miejsca hodowli przepiórek (powietrze i woda)
Jaja przepiórcze – źródło białka i witamin
Jaja przepiórcze charakteryzują się znakomitym smakiem oraz dużym udziałem żółtka w stosunku do całego jaja. Są zdrowsze niż jaja kurze ze względu na większą zawartość składników odżywczych. Skład chemiczny przepiórczych jaj jest bogatszy niż w przypadku "kurzych koleżanek". Zawierają łatwo przyswajalne i pełnowartościowe białka względem kurzych jaj oraz charakteryzują się większą zawartością aminokwasów (treoniny, metioniny) oraz mikroelementów, np. wapnia, miedzi, cynku, żelaza, witaminy B1, B2, B12 oraz karotenu.
Dodatkowo charakteryzują się większą zawartością dobrze przyswajalnego fosforu. Jeżeli chodzi o kaloryczność to jaja przepiórcze zawierają mniej tłuszczu oraz cholesterolu (prawie w ogóle dlatego mogą być spożywane przez osoby, które cierpią na choroby serca). Dla porównania jajo przepiórcze dostarcza organizmowi ok. 160 kcal natomiast kurze ok. 185 kcal.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że jaja przepiórcze są wolne od alergenów, więc nie uczulają. Białko zawarte w kurzych jajach charakteryzuje się silnym działaniem uczulającym, szczególnie u małych dzieci.
Jaja przepiórcze mają szereg zastosowań w gastronomii. Do najważniejszych można zaliczyć:
Stosowane są w dietach u osób cierpiących na: niedokrwistość (anemię), niskie lub wysokie ciśnienie krwi, silne bóle głowy oraz cukrzycę (zaleca się spożycie sześciu jaj w ciągu tygodnia);
Jaja przepiórcze stosuje się w chorobach wątroby, wrzodach żołądka, astmie oraz schorzeniach nerek;
Niezastąpione są w przypadku żywienia małych dzieci, osób starszych oraz ludzi, którzy cierpią na niedobory miedzi;
Zaleca się spożycie przepiórczych jaj u osób przebywających w warunkach podwyższonego ryzyka promieniowania ponieważ przyczyniają się do usuwania szkodliwych dla naszego organizmu radionulidów;
Połączenie spożycia przepiórczych jaj z odpowiednią dietą wzmacnia układ immunologiczny organizmu;
Białko jaj przepiórczych charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi oraz przeciwbakteryjnymi (zawierają lizozym - enzym, który rozkłada ściany komórkowe bakterii);
Mają działanie antydepresyjne - poprawiają samopoczucie i dodają nam energii;
Uważa się, że są bardzo dobrym afrodyzjakiem.